SKIING A SNOWBOARDING
Jasná
Stredisko ponúka 45 km perfektne upravených zjazdoviek rôznych obtiažností, vhodných pre začiatočníkov, rodiny s deťmi ako aj pokročilých lyžiarov. Moderný zasnežovací systém v dĺžke takmer 27 km poskytuje garanciu snehu minimálne 5 mesiacov v roku. Milovníci divokej jazdy si prídu na svoje v mnohých freeridových zónach a v skvelom snow parku.
Večer sa v Jasnej lyžuje na dvoch osvetlených zjazdovkách. Dĺžka zimnej sezóny je spravidla od začiatku decembra do konca apríla. Na Chopku premáva 29 lanoviek a vlekov s prepravnou kapacitou viac ako 30 000 osôb za hodinu.
Opalisko – Závažná Poruba
Päť umelo zasnežovaných zjazdoviek, štyri vleky a sedačka poskytujú dostatočný komfort bez dlhého čakania v radoch. K dispozícii je detský areál pre najmenších, sánkarska dráha, prírodné klzisko. V stredisku je tiež bežecký areál s osvetlením s celkovou dĺžkou 30 km bežeckých tratí. Organizujú večerné lyžovanie a veľa ďalších zaujímavých športových akcií.
SLUŽBY V STREDISKU: umelé zasnežovanie všetkých zjazdoviek, denná úprava tratí, horská služba NON-STOP, WC – priamo na zjazdovke, Parkovisko – kapacita 500 miest, Osvetlenie zjazdoviek Fajka a Kücbiel, Detský areál – samostatne ohradený, Bežecký areál s osvetlením (15km, 5km, 4km, 3km), Lyžiarska a snowboardová škola a škôlka, Požičovňa lyžiarskych potrieb a Skiservis
FUN PARK
Žiarce
– Pavčina Lehota
Momentálne ponúka lyžovačku na 3 zjazdových tratiach o celkovej dĺžke 1130 m. Každoročne sú v prevádzke 2 lyžiarske vleky, pričom v detskej lyžiarskej škôlke sa nachádza 1 lanový vlek. Najmenší návštevníci strediska sa naučia lyžovať
v lyžiarskej škôlke a postupne svoje lyžiarske zručnosti zdokonaľujú na hlavnej zjazdovke. Skúsení lyžiari sa môžu vyviezť až na úplný vrch kopca, kde si okrem krásneho výhľadu užijú aj náročnejšiu lyžovačku.
Skicentrum Žiar – Dolinky
Lyžiarske stredisko Žiar Dolinky leží na úpätí južných svahov pohoria Západné Tatry, 10 km
od Liptovského Mikuláša, v závere obce Žiar.
Stredisko je vhodné pre začiatočníkov, ale aj stredne náročných lyžiarov. V areáli sú v prevádzke 2 lyžiarske vleky s dvoma zjazdovkami, z ktorých jedna je mechanicky zasnežovaná. Dĺžka zjazdoviek je 0,65 km. Lyžiarske svahy sú každodenne upravované.
V areáli je počas celej sezóny v prevádzke bufet, v ktorom sa podávajú teplé a studené jedlá a nápoje. Areál je vybavený modernými verejnými hygienickými zariadeniami.
Zjazdovka areálu má vybudované večerné osvetlenie, takže v areáli sa hojne využíva večerné lyžovanie.
Malinô Brdo- Ružomberok
V stredisku je k dispozícii 12 km zjazdových tratí pričom najdlhšia z nich meria až 3 900m. Horná časť strediska ponúka široké červeno-čierne zjazdovky. V prestupnej oblasti medzi lanovkami sú položené 4 krátke vleky so zjazdovkami pre začiatočníkov a snowparkom.
Vybavenosť strediska- Skialp, Fat bike, Snowtubing, Snow Park
LETNÉ AKTIVITY
Tarzánia Jasná
sa nachádza v Jasnej pod Chopkom, v blízkosti hotela Ostredok a približne 200 m od hotela Grand. Postavená je na stromoch a pozostáva z dvoch trás vybudovaných pomocou 34 plošín a 95 prekážok vo výške približne 4 až 7 m nad zemou. Modrá (kratšia a ľahšia) trasa meria 281 m. Červená (dlhšia) trasa meria 396 m. Detská trasa meria 62 m.
Freestylepark- Liptovský Mikuláš
Vám ponúka najlepšiu a cenovo dostupnú možnosť ako sa naučiť jazdiť na vode a to či už na wakeboarde alebo na wakeskate. Freestylepark sa nachádza na Areáli vodného slalomu O.Cibáka v Liptovskom Mikuláši, kde máte možnosť užiť si rafting na divokej vode, štvorkolky a mnohé iné aktivity, skrátka zábava pre každého.
Giant Bike Park Jasná
je určený pre každého vyznávača zjazdového bicyklovania. Využíva prírodné danosti spolu s drevenými prekážkami a terénnymi úpravami poskytuje kvalitné podmienky a priestor na tréning a rozvoj zručností profesionálnych i menej skúsených jazdcov
Vrbické pleso- Jasná
Vrbické pleso je ľadovcové pleso a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Leží vo výške 1 113 m n. m. v hornej západnej časti Demänovskej doliny. Zaberá plochu 0,69 ha, má maximálnu hĺbku 8 m, dĺžku 115 m a šírku 62 m. Chránené územie má ochranné pásmo o výmere 24,71 ha. Je to morénové jazero, ktoré vzniklo po ústupe ľadovca zo severných svahov Chopka a Derešov. Svojím vznikom sa viac podobá plesám vo Vysokých Tatrách. Z jazera vyteká Otupnianka a pre zabezpečenie stálej výšky hladiny, boli upravené hrádze. Od okrajov postupne zarastá vegetáciou.
Okolie Vrbického plesa je dobre sprístupnené turistickými chodníkmi. Od roku 1975 je národnou prírodnou pamiatkou a platí preň najvyšší, piaty stupeň ochrany.
Rozhľadňa Ostredok- Jasná
Rozhľadňa Ostredok je dvojposchodová drevená turistická rozhľadňa. Z jej vyhliadky vo výške približne 7 m sa naskytá krásny výhľad na známe vrchy Chopok, Ďumbier či Dereše, a tiež na temer celú Demänovskú dolinu. Na strope veže sú upevnené panoramatické fotografie s popismi toho, čo všetko možno z vyhliadky pozorovať. K rozhľadni vedie značkovaný turistický chodník zo strediska Jasná a od Demänovskej jaskyne slobody.
Jaskynný systém- Demänovská dolina / Caves Demänovská dolina
nehľadajte nikde inde na Slovensku, ale tu v Nízkych Tatrách. Demänovský jaskynný systém je tvorený asi 30 jaskyňami a dosahuje dĺžku pravdepodobne 36 kilometrov. Najznámejšie sú Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa.
Demänovská jaskyňa slobody / Cave of freedom tip pre rodiny s deťmi
Národná prírodná pamiatka- Demänovské jaskyne na severnej strane Nízkych Tatier je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Medzi jej dominanty patrí Demänovská jaskyňa slobody, ktorá dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.
Demänovská ľadová jaskyňa / Ice cave tip pre rodiny s deťmi
Predstavuje severnú časť svetoznámych Demänovských jaskýň. Pozoruhodná je výskytom trvalej ľadovej výplne, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov, vzácnou jaskynnou faunou, ako aj bohatou históriou. Ľadová výplň vzniká v jaskyni asi posledných 500 rokov a v kombinácii so sintrovou výzdobou vytvára mimoriadne zaujímavý prehliadkový okruh.
Stanišovská jaskyňa- Liptovský Ján tip pre rodiny s deťmi
Jediná celoročne prístupná jaskyňa na Liptove otvorená každý deň. Dokonalý zážitok zažijete pri objavovaní čarovného podzemia so sprievodcami – jaskyniarmi. Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv nepotrebujete. Ideálny cieľ pre celú rodinu.
Jaskyňa mŕtvych netopierov- Jasná Juh
Jaskyňa mŕtvych netopierov sa nachádza v centrálnej časti Nízkych Tatier v Ďumbierskom krase. Vchod leží v nadmorskej výške 1520m n.m. Svojou dĺžkou 19km a prevýšením 320m sa radí k najväčším jaskyniam na Slovensku. V jaskyni sa nachádza obrovský podzemný priestor – Bystrický dóm, jeho rozloha je väčšia ako futbalové ihrisko. Jaskyňa za svoj názov vďačí množstvu netopierích kostičiek ponachádzaných v jaskyni.
Prehliadku jaskyne organizuje Speleo klub Slovakia, základná trasa je dlhá 1 km, je osvetlená a zabezpečená oceľovými lanami a premosteniami. Môžu ju absolvovať deti od 6 rokov. Z Trangošky (smerom na Chatu M.R. Štefánika) trvá výstup k jaskyni asi hodinu.
Mincovníčkovo- Liptovský Ján tip pre rodiny s deťmi
Prežijete príbeh života mince – jej narodenie v mincovni i počatie v zemských hĺbkach. Uvidíte ho očami, ktorými ste sa už dlho nepozerali, alebo sa budete pozerať prvý krát. Spoznáte dotyk kovu s ohňom a vodou, zostúpite do útrob zeme za zlatonosnou rudou a nakoniec zakúsite skutočnú dražbu, keď minca začína svoj nový život v jemných rukách zberateľov.
Minislovensko- Liptovský Ján / Minislovakia tip pre rodiny s deťmi
Jedná sa o výstavný areál so 14 modelmi slovenských kultúrnych pamiatok.
Modely sú v mierke 1:25 so silným dôrazom pre detail a venujeme im nezanedbateľné množstvo času a pozornosti.
Medvedia štôlňa tip pre rodiny s deťmi
Jediné sprístupnené staré banské dielo na Liptove. Zážitok, na ktorý budete dlho spomínať .
Prejdete si miesta, ktoré človek tvrdou prácou vytvoril za desiatky rokov s vidinou získania zlata, všetko v neopakovateľnej atmosfére horiaceho olejového kahanca.
Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv nepotrebujete.
Liptovská Mara
V lete najvýznamnejšie rekreačné stredisko. Liptovská Mara je priehrada na Váhu s výkonom 198 MW vybudovaná v rokoch 1969 až 1975. Výškou 45 m je druhou najväčšou sypanou hrádzou v SR. Sú tu možnosti kúpania, surfovania, jachtingu, škola windsurfingu, člnkovanie, vodné bicyklovanie, minigolf, rybárčenie, plavba vyhliadkovou loďou Liptov – 80 miest – to všetko poskytuje autocamping Liptovský Trnovec na severnom brehu Liptovskej Mary. V Trnovci je plážové kúpalisko, požičovňa športových potrieb, minigolf, prístav lodnej dopravy, prístav jácht, požičovňa člnov, vodná záchranná služba, výcvikové stredisko potápačov a trávnatá pláž. Od jari do jesene sa tu konajú významné športové podujatia s medzinárodnou účasťou.
Bobová dráha Žiarce- Pavčina Lehota tip pre rodiny s deťmi
Je situovaná v obľúbenej Demänovskej doline, v obci Pavčina Lehota. Nejde len o prvú postavenú dráhu v oblasti Liptov, ale aj vôbec prvú dráhu tohto typu na Slovensku. Celková dĺžka dráhy je 1000 m a ide o najstrmšiu dráhu na našom území, s celkovým prevýšením 120 metrov. Maximálna rýchlosť, ktorú je možné dosiahnuť je obmedzená na 45 km/hod. Sami si jednoduchým pohybom páky smerom k sebe (brzdíte) alebo od seba (zrýchľujete) určujete, či ju dosiahnete. Dôvodom, prečo sa bobová dráha v SKI Žiarce pýši jedinečnosťou je, že boby, v ktorých ste pevne pripútaní, sa spúšťajú na jednej alumíniovej rúre v približne jedno-metrovej výške nad zemou. Vôbec sa nemusíte obávať, jazda na bobovej dráhe je bezpečná a zvládnu ju aj deti od 7 rokov. Celkovo je na trati umiestnených 16 zákrut. Vysokú atraktivitu bobovej dráhy dotvárajú aj 2 rampy, cez ktoré trať prechádza a v neposlednom rade aj 6 terénnych skokov.
Rafting v Liptovskom Mikuláši
Umelo vystavaný areál vodných športov sa nachádza neďaleko centra Liptovského Mikuláša. Svojou obtiažnosťou a vybavením spĺňa parametre svetovej úrovne (v roku 2007 sa tu uskutočnili ME dospelých v kanoistike na divokej vode). Rafting je určený najmä pre ozajstných vychutnávačov adrenalínovej zábavy. Budete prekonávať prekážky ako skutočný profesionáli. Rafting je možný aj na rieke Bellá. Zároveň areál firmy Rafting Adventure ponúka aj iné formy zábavy – štvorkolky, paragliding a pod.
Adventure golf tip pre rodiny s deťmi
Adventure golf je nová a príjemná zábava pre celú rodinu, ako aj obľúbený rekreačný a profesionálny šport.
Na dráhach Adventure golfu sú rôzne nerovnosti, vyvýšeniny, kamene a piesočné bunkre.
Adventure golf sa hrá na umelej golfovej tráve a hráči počas hry môžu alebo skôr musia chodiť po dráhach. Hrá sa s golfovými palicami určenými na putovanie alebo minigolfovými kladivkami a golfovou loptičkou.
Aquapark Tatralandia
Aquapark Tatralandia je najväčší celoročný vodný areál zábavy a relaxu na Slovensku. Na návštevníkov Aquaparku Tatralandia čaká 14 bazénov – z toho 9 celoročných so zdraviu prospešnou termálnou vodou (3 kryté), s teplotou vody 24-39 °C, s množstvom vodných atrakcií: plavecké dráhy, vodná lezecká stena, masážne sedenia, vodné postele, vodný hríbik, chŕliče, vyvieračky, vodné prúdy, vodná hojdačka, vodný volejbal a basketbal, detské šmýkačky.
Skvelú zábavu zaručuje 30 tobogánových dráh (9 celoročných) a vodných šmýkačiek. K dispozícii je množstvo športovísk, adrenalínových atrakcií a samozrejme nezabúda sa ani na najmenších.
Súčasťou areálu aquaparku je Tropical Paradise, kúsok karibského tropického raja s priemernou teplotou 30°C a s originálnou tropickou flórou, Ostrov pirátov z Karibiku, jedinečný tropický komplex s bazénmi a výhľadom na Tatry, Keltský saunový svet, jedinečný komplex 17 parných, vodných a masážnych kúpeľov, sáun a procedúr, Wellness paradise a kongresové centrum.
Gino Paradise- Bešeňová
Ponúka celoročný relax vo vonkajších bazénoch s geotermálnou vodou ale i čírou vodou, vo vnútorných antikorových bazénoch a zábavu v novovybudovanej zábavno-adrenalínovej zóne. Je vybudovaný na báze horúcich prameňov termálnych vôd, ktoré blahodarne pôsobia na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, majú priaznivé kozmetické účinky a vďaka prvku lítium pozitívne vplývajú aj na psychiku človeka. Geotermálne pramene s teplotou 60,5°C vyvierajú z hĺbky 1987 metrov a voda vo vonkajších bazénoch dosahuje teplotu 26-39 °C.
Zookontakt tip pre rodiny s deťmi
Zoo, v ktorej dotýkať sa zvierat je povolené. Čaká Vás tu približne 120 druhov zvierat. Môžete tu stretnúť medveďa, rysa, líšky, levy, tigra, pumu, kengury, veveričky, lamy, ťavu, papagáje, pelikány… Dozviete sa kde žijú, čím sa živia, ako prichádzajú na svet ich mláďatá, čím sú zaujímavé a aj to, ako sa k nim chovať.
Kaďa- Liptovský Ján
Liečivá minerálna voda sa nachádza na konci obce Liptovský Ján v prírodnom kúpeľnom prameni, ktorý miestni obyvatelia nazývajú „kaďa“. Táto voda je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silne uhličitá, vápenato-horečnatá, hypotonická. Má dokázateľne liečivé účinky pri reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach, chorobách pohybového ústrojenstva.
TURISTIKA A CYKLOTRASY
Kvačianska Dolina a Mlyny Oblazy
Čaká na vás príjemná prechádzka v malebnom, horskom prostredí, ktorá sa každému vryje do pamäte. Uvidíte veľmi pôsobivý skalný útvar Jánošíkova hlava, rokliny, vyhliadky na dolinu a na konci, malebné Mlyny Oblazy, ktoré si iste nenechajte ujsť. Mlyny Oblazy je kultúrna pamiatka, nachádzajúca sa v malebnej Kvačianskej doline, patrí k skvostom Slovenska a je obľúbenou destináciou návštevníkov všetkých vekových kategórií z rôznych kútov sveta. Dnes tu môžeme pozorovať zrekonštruované mlynské zariadenie, ako aj pozostatky zo starej histórie mlyna.
Prosiecka Dolina
je zaslúžene súčasťou národnej prírodnej rezervácie. V spojení s neďalekou súbežne idúcou Kvačianskou dolinou – tvorí turistickú trasu Prosiecka a Kvačianska dolina, ktorej súčasťou je náučný chodník, ktorý začína pri vstupe do Prosieckej doliny a pokračuje cez parkovisko na konci obce Kvačany – pri vstupe do Kvačianskej doliny. Vytvára návštevníkom predpoklady pre nezabudnuteľný zážitok z celodennej túry krásnou prírodou. Dolina je prístupná aj pre nenáročných návštevníkov avšak jej bezpečné a najmä „pohodlné“ zvládnutie vyžaduje minimálne ľahkú turistickú obuv.
Elektráreň Čierny Váh
je výnimočné dielo v prenádhernom prostredí. Unikátna vodná elektráreň s nádržou umiestenou na jednom z nízkotatranských vrcholkov. Vrcholky Vysokých Tatier sa zas zrkadlia na jej hladine. Prečerpávacia vodná elektráreň (PVE) Čierny Váh je výnimočná vodná elektráreň. Nachádza sa v nadmorskej výške 1160 metrov v nádhernom prostredí Nízkych Tatier.
Žiarska dolina
Na južnom podhorí Západných Tatier. Táto dolina je jedna z najznámejších a najnavštevovanejších dolín v Tatrách. Je to vďaka jej geologickej stavbe, rastlinstvu a živočíšstvu a vďaka veľmi dobrej prístupnosti. Je východiskovým bodom mnohých turistických trás.
Račkove plesá
Významná turistická dolina 9km dlhá ležiaca na južnej strane Západných Tatier.
Ústie doliny je spoločné s Jamníckou dolinou.
Obe doliny sú oddelené hrebeňom Otrhance s vrchmi Nižná Magura (1921m), Vyšná Magura (2093m) a Jakubiná (2194m). V hornej časti Račkovej doliny sa dolina rozvetvuje. V prvej vetve ktorá je ukončená kotlom pod vrchom Končistá (2071m) sa nachádzajú Račkove plesá. Jedná sao dve
plesá ľadovcového pôvodu v závere Račkovej doliny. Vyšné Račkove pleso je až 10m hlboké. Nižné Račkovo pleso je zahradené pleso s hĺbkou 1,5m. V suchom období v ňom klesá hladina vody natoľko že kvôli vyvýšenému dnu vzniknú dve plesá.
Druhá vetva je Gáborova dolina nad ktorou sa vypína Sivá veža (1945m).
CELOROČNÉ AKTIVITY- múzeá, pamiatky a galérie
Múzeum liptovskej dediny – Pribylina tip pre rodiny s deťmi
Múzeum liptovskej dediny je najnavštevovanejšou expozíciou Liptovského múzea. Okrem expozícií tradičného spôsobu života a zamestnania rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev Liptova v minulosti má múzeum v prírode stálu ponuku programových podujatí podľa kalendára.
Vlkolínec tip pre rodiny s deťmi
Vlkolínec je podhorská osada, miestna časť okresného mesta Ružomberok. Je pamiatkovou rezerváciouľudovej architektúry a ako pozoruhodne zachovaný sídelný celok, pozostávajúci z typických zrubových objektov charakteristického stredoeurópskeho typu, je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
Artikulárny kostol- Svätý Kríž
Tento celodrevený evanjelický kostol bol do katastra obce Svätý Kríž prenesený v rokoch 1974-1982 z Paludze. Pôdorys kostola s dĺžkou 43 m má podobu kríža a dovnútra vojde takmer šesťtisíc návštevníkov. V interiéry sa nachádza pozoruhodný drevený barokový oltár z roku 1693 s obrazom premenenia Krista. Unikátna je aj kazateľnica stojaca na zrubovom základe, akoby spredu podoprená barokovým anjelom.
Havránok tip pre rodiny s deťmi
Keltské nálezisko HAVRÁNOK sa nachádza na vŕšku Úložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara. Našlo sa tu sídlisko z mladšej doby železnej (300-100 pred n.l.)Vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1967.
Vojenský cintorín
na ceste medzi Štrbou a Važcom sa nachádza jeden z najväčších vojenských cintorínov na Slovensku. Je to cintorín nemeckých vojakov, ktorý bojovali v 2 sv. vojne.
OSTATNÉ
RÍMSKO-KATOLÍCKY KOSTOL SVÄTÉHO MIKULÁŠA
CENTRUM KOLOMANA SOKOLA – galéria významného grafika a maliara Kolomana Sokola.
MÚZEUM JANKA KRÁĽA – v stálej expozícii „Kapitoly z histórie mesta l. Mikuláš“
MIKULÁŠSKA MUČIAREŇ – expozícia približujúca „trpné“ vypočúvanie legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka v marci 1713.
SYNAGÓGA – posledný pamätník židovskej histórie v Liptovskom Mikuláši.
LIPTOVSKÉ MÚZEUM – ČIERNY OROL – dejiny poľovníctva a rybárstva na Liptove.
SLOVENSKÉ MÚZEUM OCHRANY PRÍRODY A JASKYNIARSTVA – múzeum slovenského jaskynného bohatstva, minerálov, slovenskej fauny a flóry.
LIPTOVSKÁ GALÉRIA PETRA MICHALA BOHÚŇA – tretia najstaršia galéria na Slovensku sprístupňuje umelecké diela starého, moderného i súčasného umenia.
MODROTLAČ V LIPTOVE . dejiny modrotlačiarstva ako cechového remesla v Liptove, prezentácia ľudového odevu a bytového textilu z modrotlače, výstava modrotlačových foriem. Rekonštrukcia dielne posledného majstra Daniela Žišku z Hýb.
GALÉRIA PALIČKOVANEJ ČIPKY – liptovská paličkovaná čipka, charakteristické vzory čepcových čipiek, čipka používaná v ľudovom odeve a bytovom textile. Prezentácia projektu Čipkárska cesta.
EXPOZÍCIA OVČIARSTVA- špecializovaná expozícia pastierskej kultúry je vybudovaná v podkroví historického objektu. Má nadregionálny charakter a jej cieľom je prezentácia kultúrnych tradícií spojených s tradičnými formami chovu oviec. Okrem drevených salašných stavieb a úžitkových predmetov na spracovanie ovčieho mlieka sú tu odevy a charakteristické odevné doplnky ovčiarov z viacerých regiónov Slovenska. Samostatnú časť tvorí Galéria ľudového výtvarného prejavu.